انواع دندان مصنوعي

دسته: دندانسازی
منتشر شده در سه شنبه, 20 مهر 1389 14:39
نوشته شده توسط فتحعلی ستوده نیا کرانی
بازدید: 9367

به طور كلي پروتز (دندان مصنوعي) به دو بخش ثابت و متحرك تقسيم بندي مي شود.
دندان هاي مصنوعي متحرك خود به _دو بخش كامل و نيمه كامل (پارسيل) تقسيم مي شوند كه نوع كامل متحرك آن قديمي ترين دندان مصنوعي بوده و در گذشته بيش تر مورد استفاده قرار مي گرفت اما امروزه غالب افراد ترجيح مي دهند از روش هاي ثابت بريج و ايمپلنت استفاده كنند.در واقع ايمپلنت ها يك پيچ از جنس تيتانيوم هستند كه به استخوان فك بسته مي شوند و نقش يك ريشه واقعي را ايفا مي كنند كه مي توان روي آن دندان از دست رفته را به طور ثابت و مادام العمر جايگزين كرد.

تاريخچه
اين روزها دندان هاي مصنوعي به سختي از نوع واقعي آن ها قابل تشخيص هستند.
آخرين فن آوري در اين زمينه فن آوري كاشت دندان مصنوعي در داخل لثه (ايمپلنت) است كه تفاوت محسوسي با دندان هاي واقعي ندارد اما واقعيت اين است كه وضعيت هميشه اين گونه نبوده است.
انسان هاي كهن نيز به منظور حفظ زيبايي دهان شان، از دندان مصنوعي استفاده مي كرده اند.
آن ها دندان هاي مصنوعي را از عاج و استخوان تهيه مي كردند اما به دليل اين كه اين گونه دندان ها به آساني نمي توانست مورد استفاده قرار گيرد تهيه دندان مصنوعي تقريبا تا اواسط قرن 18 به فراموش سپرده شد.
در اين زمان با متداول شدن مجدد استفاده از دندان هاي مصنوعي به سبك قديمي از رشته هاي ابريشمي يا فنرهاي فشرده براي محكم نگه داشتن آن ها در دهان استفاده مي شد.اما از آن جايي كه اين دندان ها از عاج فيل يا استخوان انسان و حيوان درست مي شدند، پس از مدتي قرار گرفتن در محيط دهان از بين مي رفتند و بايد دندان جديدي جايگزين آن ها مي شد، همين مساله باعث شد دندان هاي جديدتر با روكشي از طلاو نقره ساخته شوند.در سال 1774 يك داروساز و يك دندانپزشك فرانسوي يك مجموعه دندان مصنوعي از جنس چيني ساختند، اما هنوز روشي براي محكم كردن اين دندان ها در دهان وجود نداشت تا اين كه در سال 1808 يك دندانپزشك ايتاليايي طرحي براي ثابت كردن دندان مصنوعي چيني با يك پين پلاتيني ارايه داد.
اما پيشرفت چشمگير در ساخت دندان مصنوعي مديون فن آوري جوش پلاستيك بود.به اين ترتيب از قالب هاي پلاستيكي براي نگه داشتن دندان هاي چيني استفاده شد.
مجموعه كامل دندان هاي مصنوعي_ به شكل فعلي آن ها در نهم مارس 1882 در زمره اختراعات ثبت شده قرار گرفت و از آن زمان به بعد به طور وسيعي در سراسر دنيا مورد استفاده قرار گرفت.

بهداشت دندان مصنوعي
دندان هاي مصنوعي نيز مانند دندان هاي طبيعي، نيازمند مسواك زدن و مراقبت هستند.
اگر دندان مصنوعي تميز نشود، ممكن است باعث ايجاد عفونت هاي مختلف،مانند برفك دهان شود.ضروري است كه استفاده كنندگان از دندان هاي مصنوعي، حداقل سالي يك بار مورد معاينه دندانپزشك قرار گرفته و هر چند سال يك بار نسبت به تعويض دندان مصنوعي خود اقدام كنند.
خمير دندان هاي معمولي براي شستن دندان هاي مصنوعي مناسب نيست و بايد اين دندان ها با مايع ظرف شويي شست وشو شود.